Epigraf - Projektowanie i aranżacja wnętrz : Porady architekta :

Jakie wymiary powinien mieć funkcjonalny blat roboczy i jaki rodzaj blatu najlepiej wybrać?


Funkcjonalny blat roboczy powinien mieć szerokość co najmniej 60cm, najlepiej gdy ma 80cm. Wysokość na której jest umieszczony powinna być dostosowana do osoby, która najczęściej z niego korzysta, średnio jest to 85cm, część blatu, która służy za stół nie powinna być wyższa niż 75cm.

Na rynku jest wiele materiałów z których wykonuje się blaty. Każdy z nich ma wady i zalety:

  • blaty drewniane: ich zaletę stanowi to, że jest miękkie i można z niego wycinać dowolne kształty. Można go odnawiać cyklinując i lakierując wielokrotnie.
    Na drewnie jednak nie powinno się stawia gorących naczyń, gdyż mogą pozostawić trwałe ślady. Można uszkodzić jego powierzchnię podczas krojenia, lakier z powierzchni blatu stopniowo się ściera i łatwo wówczas o powstawanie plam, jeśli blat nie był lakierowany, tylko pokryty olejem trzeba się liczyć, że drewno z czasem ściemnieje.
    Najpopularniejszym materiałem, z którego produkowane są blaty kuchenne to tzw. postforming. Jest to płyta wiórowa pokryta laminatem. Występuje w około 140 kolorach. Płyta laminowana jest odporna na temperaturę do 180 °C łatwo można ją czyścić, gdyż nie szkodzą jej chemikalia. Nie powinno się na nim kroić bezpośrednio, gdyż jest dość miękki. Krawędzie blatu nie zabezpieczone łatwo chłoną wodę i pęcznieją.
  • blaty kamienne: wytwarza się z granitu, marmuru, trawertynu. Kamień impregnuje się odpowiednimi preparatami, które chronią powierzchnię przed uszkodzeniem, zaplamieniem. Kamień cechuje wyjątkowa odporność na wszelkie uszkodzenia, nie zarysuje go nóż, nie zostawi na nim śladu gorące naczynie, nie popęka, gdy rozbija się na nim mięso. Blat kamienny jest ciężki i musi być oparty na solidnych szafkach.
  • blaty kompozytowe: to tworzywo będące mieszanką składników mineralnych, żywicy akrylowej oraz pigmentów. Można je dowolnie kształtować w najbardziej fantazyjne formy. Na rynku najpopularniejsze są blaty z corianu lub staronu. Jest to materiał odporny na rysy, plamy, wilgoć i temperaturę do 190 °C. Jeśli jednak blat bezpośrednio sąsiaduje z płytą gazową lub elektryczną, krawędź należy okleić taśmą termoizolacyjną, gdyż temp. powyżej 200 °C powoduje pękanie kompozytu. Ewentualne ubytki uzupełnia się tym samym kompozytem.
  • blaty metalowe: robione są z aluminium lub stali kwasoodpornej. Do pomieszczeń w stylu rustykalnym można zamówić blaty z blachy miedzianej. Metal odbija światło zatem optycznie powiększa wnętrze. To materiał bardzo higieniczny, gdyż nie gromadzą się na nim drobnoustroje. Jest bardzo odporny na mechaniczne uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Blaty ze stali kwasoodpornej nie korodują pod wpływem wilgoci. Blaty te wymagają solidnego podparcia na metalowym stelażu. Są mało plastyczne, trudno im nadać fantazyjny kształt. Wymagają częstego mycia i polerowania, gdyż widać na nich wszelkie zabrudzenia. Blat z miedzi z czasem pokrywa się patyną.
   
Epigraf Epigraf - Projektowanie i aranżacja wnętrz | Mapa strony | Kontakt | Polityka prywatności
Oferta specjalna | Przykładowy projekt
  Realizacja: Dianthus 
0.03177285194397 sek