Epigraf - Projektowanie i aranżacja wnętrz : Porady architekta :

Czy elewacje drwniane są trwałe, jakiego drewna należy używać?


Drewno to materiał naturalny, kojarzy się z ciepłem, przytulnością. W Polsce do pewnego czasu był bardzo powszechnie stosowany.Obecnie również powraca się do wykonywania elewacji przy użyciu drewna.

Jako okładziny zewnętrznej należy używać drewna bardzo dobrze wysuszonego o wilgotności 15%-18%. Najlepiej jeśli drewno jest sezonowane. Z Polskich gatunków najtrwalsze są dąb i modrzew.

Dużą popularnością cieszy się również olcha. Do najczęściej stosowanych materiałów zalicza się wykorzystanie sosny i świerku, gatunki tych drzew są niedrogie i odporne na wilgoć ze względu na dużą ilość żywic.

Elewację najtrwalszą układa się z drewna twardzieli. Jest to najtwardsza, ciemniejsza, wewnętrzna część pnia. Jest to materiał nasycony naturalnymi substancjami impregnującymi. Stwarza to gorsze warunki do rozwoju grzybów. Drewno twardzielowe z wiekiem staje się szorstkie i szaro-popielate, ponieważ z jego powierzchni wymywane są substancje rozpuszczalne w wodzie.

Elewacje drewnianą trzeba poddawać zabiegom konserwacyjnym. Impregnacja nie pozwala na rozwój grzybów, owadów. Utrudnia dostawanie się wody, ognia. Zabieg impregnacji trzeba powtarzać co ok.5 lat.

   
Epigraf Epigraf - Projektowanie i aranżacja wnętrz | Mapa strony | Kontakt | Polityka prywatności
Oferta specjalna | Przykładowy projekt
  Realizacja: Dianthus 
0.031315088272095 sek